יום שני, 30 בדצמבר 2013

החגים במאה ה-21- מקרבים את הרחוקים,ומרחיקים את הקרובים.כידוע לכולם ..תקופת החגים היא התקופה הכי מועדפת הן למבוגרים והן לילדים...
כולם מחכים לערב החג בשקיקה.. מחכים למתנות ולמסיבות כשכל בני המשפחה מתארחים על שולחן אחד גדול ועשיר.
הזכרונות שלי  לאווירת החג.. לצערי הרב שונים מאוד מהמציאות של היום.
אפילו השנה המצב התדרדר עוד יותר ביחס לשנה שעברה... 
תמונת המצב למסיבת ערב החג היא כך: כל אחד מבני המשפחה המורחבת מתעסק באיזשהו מכשיר (טאבלט,סמארטפון,איפוד,מחשב,Xbox, ...)
הזמן היחידי שכמעט ישבנו ביחד זה היה בזמן הארוחה!!!  שזה התמשך לכמה דקות שרק אז חווינו באינטראקציה אחד עם השני.
למצב הזה אומנם היו כמה יתרונות ..
*הילדים לא רבו ביניהם, כל אחד עסוק במכשיר האישי שלו , ועוד שיחקו אחד עם השני או בקבוצות משחק משותף אחד בסמארטפון או באייפאד .. 
*לא היה רעש בבית למרות שהרבה אנשים נפגשים באותו בית.
זו היתה פגישה כאילו וירטואלית :) אנחנו נמצאים פיזית אך בפועל אנחנו נמצאים במקום אחר.
תוך כדי המצב הזה מישהו מבני המשפחה שולח דרך בוואטסאפ (בקבוצה שעשינו לבני המשפחה המורחבת) לבן דוד שלנו שגר בארצות הברית , והשיחה התחילה בתכתבויות והקלטת קולות כך שהיינו יותר איתו מאשר לבני המשפחה שלנו אשר יושבים איתנו באותו בית !!  כמה מצחיק 
מתיישבים ביחד ולא מתקשרים אחד עם השני וכל אחד מתקשר עם השני דרך הוואטסאפ או הוויבר ושולח תמונות, סרטונים, ואיחולי חג שמח כשבפועל אנחנו יושבים ביחד, אבל משתפים את הרחוקים מבני המשפחה יחד איתם, זה מה שמחייב אותנו למקד את מבטנו במסך הקטן מאשר להביט אחד בשני.
הטכנולוגיה מקרבת את הרחוקים ומרחיקה את הקרובים :( טוב ורע ... כמו שלכל מטבע יש שני צדדים גם להתפתחות הטכנולוגית ישנם שני צדדים .

אני יודעת שכל דבר חדש גורם להתלהבות  והסחת דעת ואנשים משקיעים המון מאמצים וזמן בחקירתו והבנתו עד שתופעה אחרת שולטת ומתפשטת . וזה לגיטימי לכל התפתחות .
אבל הביקורת שלי בעניין היא ..ההשקעה המוגזמת והלא הגיונית של בני אדם בטכנולוגיה זו עד אשר כך ששכחו את הנורמות החברתיות ,הנימוס האתיקה והכבוד לאחרים, דבר שמאוד מכעיס ועצוב.

עוד דוגמא מתארת וממחישה את המצב :( אח שלי הגיע אליי לבית בחג(נורמות חברתיות נהוגים בחג ,מבקרים אחד את השני בחג), כשאשתו עסוקה בסמארטפון שלה בשליחת הודעות ותמונות, הילדים משחקים באייפאד, Xbox, ואח שלי הן מדבר איתנו והן עונה לאשתו המשתפת אותו בהודעות ובחוויות של החברים שלהם שנסעו לצרפת ושולחים להם סרטון וידאו בקבוצה שלהם בווטסאפ!! 
אני ובעלי היה לנו זמן מה לדבר אחד לשני ולצחוק על טפשותם של אנשים רבים.. :)

ולסיכום ... אני מאחלת חגים מבורכים ושמחים לכולנו ...ושנחיה ונחווה עוד ועוד חוויות בחגים הבאים  בעזרת השם :)


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה